Üye Ol · Giriş Yap · i-PUAN Takip Et

İlk yorum: eylemb76

Sofyalı 9 Restaurant

4 yıldız (3) Yorum
Asmalımescit Sofyalı Sok. No: 9 Beyoğlu
Tel:0212 245 03 62
Fax:0212 252 38 20
http://www.sofyali.com.tr

Kategori: Akdeniz Mutfağı
yorum ekle beğen iletişim kur
haberdar et twitter paylaş facebook paylaş
”BIR TÜR KENT EFSANESİ”

EGE VE AK DENİZ KIYILARINDA RASTLANABİLECEK LOKANTALARA BENZİYOR SOFYALI 9. YUNAN MUZİĞİ CALINIYOR, FİYATLAR KRİZE UYGUN, MEZELER LEZZETLİ, PAZI DOLMASI BİR NUMARA…

Buda bir çeşit kent efsanesi: Bilinen bir semtin, bilinen bir noktasında, önünden sık sık geçtiğiniz bir yer, aniden sohbetlerin merkezine oturuyor ve çevrenizdeki herkesin birden “oradan” bahsettiğini fark ediyorsunuz. Arkadaşlarınız, işyerindekiler ya da diğerleri ortak bir cümleyi telaffuz ediyor. “Bir yer keşfettim, muhteşem” diyorlar, her şey böyle başlıyor.

Kulaktan kulağa yayılarak genişleyen bir başarı öyküsü olan Sofyalı 9, son günlerde İstanbul`un en gözde restoranı olmalı. Hakkında söylenenleri yalancı çıkarmayacak kadar mükemmel. Tunel`de, Sofyalı Sokak numara 9`da; adının kaynağı aklı karıştırmıyor. Sadece, `Sofyalı Sokak neresiydi?` diye düşünüyorsunuz. Kim bilir kaç kere önünden geçmişsiniz, içine bakmışsınız, girmemişsiniz, aklınıza takılmış ve unutmuşsunuz… İşte orası!

İki katlı, küçük bir yer. Ne özensiz ve sade, ne de gösterişli ve iddialı bir dekorasyona sahip. Ege – Akdeniz kıyılarında rastlanabilecek lokantalara benziyor. Mutfağı da öyle, ambiyansı da; hep Yunan muziği çalınıyor örneğin.

Bir süredir özellikle medya dünyasının üst düzeyi arasında hayli bahsedilir bir yer olmasının da etkisiyle, Sofyalı`nın zaten kısıtlı sayıdaki masalarında hafta sonları yer bulmak olanaksız…

Ortam kısa süre içinde multi kültürel bir hava aldı. Rezerve sınıf arka arkaya yerlerine geçti. Hepside sima olarak tanıdık. Belki medyatik değiller ama `bu çevrenin insanları` her biri. Hani Robinson Crusoe`da kitap alırken, Film Festivali kuyruğunda, yahut Babilon`da falan rastlamıssınızdır.

Neyse… Masaya meze tepsisi geldiği andan itibaren kimse etrafla ilgilenmiyor. Yemekler baş döndürücü. Tam 33 maddelik bir meze mönüsü! Mercimek, fava, haydari, patetes ezmesi, fasulye turşusu, kısır, lakerda, vs. vs… Hepsi de kusursuz, hatta İstanbul`un en iyi mezeleri arasında en üst sıraya aday. Hele bir ceviz ezmesi var ki ekmeğin üzerine sürüp, sürüp daha fazla yiyebilirsiniz! Pazı dolması ise tartışmasız İstanbul`un en iyisi. Sofyalı 9 için geriye `gidin, görün, bu tecrübeyi yaşayın` diye bir coşkulu slogan atmak kalıyor.
Üye
Arkadaş 21
Yorum 376
4 yıldız 03-04-2011
Asmalımescit'in en popüler mekanlarından biri. Özellikle pazı dolması ünlü ve gerçekten de çok lezzetli. Geçen akşam gittiğimizde, mekandaki tek Türk masa bizdik diyebilirim. Turistler için ambians bakımından çok ideal. Ama yediklerimize göre çok gereksiz bir ücret ödedik.


Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil · Rapor Et
Üye
Arkadaş 0
Yorum 2
4 yıldız 14-02-2008
Cok güzel bir mekan, herkese tavsiye ederim. 1. Yemek Kalitesi, peyniri, mezeleri.. 2. temizlik 3. ambians-ortam 4. fiyat (bu fiyata asmalı mescitte bu ortam bence super) en az bir kere deneyin derim.

Artılar: Yemekler, Ortam -Ambians, Kaliteye göre Ucuz

Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil · Rapor Et
Üye
Arkadaş 0
Yorum 1
4 yıldız 17-11-2006
Sohbet muhabbet ambians güzel ama müziğin eksikliği hissediliyor.

Artılar: Işık, Nezih Ortam, Servis
Eksiler: Müzik yok


Yorum Yararlı mı ?
· Çok · Normal · Eh · Hiç Değil · Rapor Et
İlk yorumu siz yapın !!

Sofyalı 9 Restaurant, İstanbul - Geniş Açı Harita»
Mekan Resimleri
Sizden Gelenler
Resim Yok
Resim Ekle

Bu mekana yorum yapan kullanıcılar
aşağıdaki diğer mekanlarada yorum yaptılar.


· Reina
· Pera Balık
· Leblon
· Ponte Restaurant - Pre Club
· Bread's - Balmumcu

Sarı Sayfalar
İstanbul
Ankara
İzmir
Istanbul Sarı Sayfalar
Etkinlikler
İstanbul
Ankara
İzmir
İçerik Ekle
Mekan Ekle
Etkinlik Ekle
İlan Ekle
İndirim Ekle
Takip Et
Facebook
Twitter
YouTube
Yardım
İletişim
Sitemize Reklam Verin
Müşteri Kontrol Paneli
Diğer Başlıklar
Yaylagul Multi Medya
Email Marketing
Gizlilik Sözleşmesi
Privacy Policy
Turkey Guide
Turkei
Secret Age
Yaylagül Multimedya Ltd. Büyükdere cd. Bentek İş Merkezi Kat: 5 No: 47 D: 501/502 Mecidiyeköy / İstanbul Telefon : Fax